Держава взагалі будується на фундаменті, який називається культура
Лисятичі
Інфо
Фото
Новини
Події

 Лисятичі - село в Україні, Стрийському районі Львівської області.

    Село поблизу р. Стрий, за 12 км. на північний схід від м. Стрия. Через головну дорогу проходить сполучення Стрий-Жидачів. Село  Лисятичі розташоване між селами Пукеничі і Тейсарів.

 Населення становить 1532 особи. Орган місцевого самоврядування-Лисятицька сільська рада.

   Назву виводять хто від прізвища богача Леха, хто від великої кількості лисячих нор.

   Село із понад 800-річною історією. У книзі "Історія с. Лисятичі" згадується, що село старше за місто Стрий, бо в давніх актах писалося "Стрий біля Лисятич". Цілком можливо ,що якесь поселення тут було ще в дохристиянські часи. Про побут доісторичної людини на теренах села свідчать знайдені кремінні сокири доби неоліту. За переказами, село засноване в княжий період.

  Перші письмові згадки належать до 1441-1443рр. Селяни займалися рільництвом, тваринництвом, ремеслами. В земельній метриці 1785р. зазначено, що за містечком Лисятичі рахувалося 1550 моргів ріллі. Про те, що Лисятичі були містечком, свтічила і ратуша,і велика єврейська колонія.

  Перші письмові згадки про церкву в Лисятичах горішніх належать до 1507,1565,1599рр.і містяться в податкових реєстрах. У XVII ст. спорудженно дерев"яну церкву Святого Миколи.  У1829р. церкву розібрали через загрозу завалення і на її місці поставили дерев'яну каплицю. У1844-1848рр. коштом дідича італійця Зербоні на її місці споруджено оригінальну кам"яну,у вигляді базиліки з двома круглими каплицями по боках ,церкву Святого Миколи УГКЦ.

  У Лисятичах долішніх в середині XVII ст. спорудженно дерев"яну церкву.Вона була малою, як капличка.У 1870-1874рр. на її місці спорудженно тризубну церкву Різдва Христового УГКЦ. Біля церкви знаходиться дерев"яна дзвіниця. При церквах був і є  церковний хор.

  Храмові празники на свято Введення в храм Пресвятої Богородиці 4 грудня,на свято Миколи 19 грудня.

  Ікона св. Василія і Петра з церкви в Лисятичах XVI ст. Зберігається в Національному музеї у Львові.

  21-25 травня 1925 року в селі проходила духовна місія. Одночвсно відбулося посвячення відновленої церкви, яке виконав о. пралат Леонтій Куницький. Також був встановлений місійний хрест, який з процесією був пронесений через село. Про масштабність місії промовисто свідчать цифри: в процесії йшли 16 священників, а за хрестом несли 80 церковних хоругов. Після завершення місії о. Пеленський щиро дякував гостям- священникам, які висповідали понад 1000 осіб.

       Село відвідав український поет І.Франко, про село згадується у вірші "Вандрівка русина з бідою ".

     У 1993 році село відвідав тогочасний президент України Леонід Кучма.

   5 вересня 1993року в Лисятичах відбулося відкриття і освячення пам"ятника Т.Г.Шевченку. Скульптори Василь та Володимир Одрехівські. Відкрив і освятив пам"ятник блаженіший Іван-Мирослав Любачівський. Серед присутніх було багато священників, голова обласної ради Вячислав Чорновіл з дружиною Атеною Пашко, депутат обласної ради Ігор Держко, депутат обласної ради, мешканець села Михайло Щерба, голова міста Стрия Роман Шрамовят, поет громадський діяч Віктор Романюк,виходець села, дерегент військового оркестру Іван Карпин, журналісти Василь Глинчак,Степан Євтушик, письменник Роман Пастух, заслужений журналіст України, виходець села В Савчак.

На території села знаходяться:

-Дерев"яна каплиця на честь відродження УГКЦ.1990р.

-Пам"ятний хрест на честь скасування панщини в Галичині у 1848р. Відновлений у 1990р.

-Пам"ятний знак на честь незалежності  України.1991р.

-Пам"ятний знак чумакам, які проїжджали через Лисятичі.1993р.

-Пам"ятний дуб біля школи мистецтв, посадженний з нагоди 70-річчя від дня народження І. Франка. 1926р.

-Пам"ятні хрести біля церкви Святого Миколи УГКЦ.

-Сільська рада.1970р.

-НВК Лисятицький ЗНЗ I-III ст.-ДНЗ.1934-1937р.

-Народний дім і бібліотека. 1973-1974р.

-Колишній будинок читальні "Просвіти", від 1985р.-школа мистецтв.

-Млин.1920р.

-Колишня плебанія. Кінець XIX ст. 

-Народний дім" Просвіта" у долішньому кінці села.1992-1996рр.

-Лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини.

-Відділення зв"язку.

  З села походять: селянський громадський і політичний діяч, знайомий І. Франка Андрій Берник (1850-1916); економіст, редактор,громадський і політичний діяч Зиновій Пеленський (1890-1943); заслужений артист України Іван Карпин ( нар. в1944р.); журналіст, член Національної Спілки журналістів України Васиь Савчак (нар. в 1948р.); кандидат економічних наук, заслужений працівник сільського господарства України Василь Дмитришин (нар. в 1953 р.); майстер спорту з легкої атлетики Іван Бурій (нар. в 1957р.).

  У 2009 р. в Львові вийшла книга Василя Лаби "Історія села Лисятичі від найдавніших часів до 1939року".

 

 

Новини відсутні
Події відсутні